Agencja kultura

Anna Karczewska

AKTUALNOŚCI / Festiwal 48HFP coraz bliżej. Zrób film i leć do Paryża.

Festiwal 48HFP coraz bliżej. Zrób film i leć do Paryża.

Festiwal 48 Hour Film Project znany jest w Polsce od 2011 roku. Dotychczas zorganizowano 6 edycji warszawskich i 7 edycji w innych polskich miastach. W 2017 roku konkurs odbywa się tylko w stolicy, ale zaproszone są na niego ekipy filmowe z całego kraju.

W tym roku formuła konkursu, wypracowana przez lata przez Fundację Przestrzeń Filmowa, zamienia się w formułę festiwalu. Poza samym kluczowym weekendem, kiedy to ekipy będą kręciły filmy, wydarzy się wiele ciekawych spotkań dostępnych zarówno dla zarejestrowanych uczestników, jak i dla szerokiej publiczności.

„Zależy nam na tym, żeby wokół 48HFP budowała się społeczność ludzi kochających film. – mówi Agnieszka Sękowska, producent festiwalu – Chcemy zaproponować uczestnikom nie tylko możliwość fajnej zabawy i potężną dawkę adrenaliny, która towarzyszy nakręceniu filmu w 48 godzin, ale też formaty spotkań, które pozwolą nam i naszym partnerom podzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi.”

We wrześniu planowanych jest aż 9 spotkań. W formule spotkań Master Class, czyli dostępnej tylko dla zarejestrowanych ekip odbędą się warsztaty z Tomaszem Wasilewskim, reżyserem m.in. „Płynących wieżowców” i wyróżnionych na Berlinale „Zjednoczonych stanów miłości”, który opowie o tym, jak zrealizować swoją wizję i co trzeba wiedzieć stając za kamerą, spotkanie z reżyserem i scenarzystą Romanem Przylipiakiem, nominowanym za swój ostatni film „Jerry” do nagrody Złote Lwy, na festiwalu Dwa Brzegi i w konkursie Młodzi i Film oraz warsztaty z Piotrkiem Maczkowskim z oddaj.to i Kamilem Smoterem z CineLight dotyczące zagadnień sztuki operatorskiej.
Dla szerokiej publiczności otwarte będą spotkania dotyczące m.in. promocji filmów (z Agnieszką Pyrkowską z Fundacji Przestrzeń Filmowa, specjalistą pod Public Relations), warsztaty z prawa autorskiego (prowadzone przez Legalną Kulturę), wykład reżyserski z Adamem Radolińskim, laureatem nagrody za reżyserię w drugiej edycji 48HFP w Warszawie oraz warsztat dotyczący wykorzystania muzyki w filmie z Ewą Kowalewską-Kondrat.

Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się już 6 września będzie trudna sztuka pisania scenariuszy, a gośćmi będą: Agnieszka Kruk, scenarzystka pracująca m.in. przy „Na Wspólnej”, „Barwach Szczęścia” czy „Pierwszej Miłości” i Jakub Jakubik scenarzysta ekipy Drużyna Sztosu (laureat nagrody za Najlepszy Scenariusz w edycji warszawskiej 2016 za film „Koło drogi”).

Ekipy, które zarejestrują swój udział w konkursie na www.www.48hourfilm.com/warsaw, już 22 września podczas Kick off dostaną od organizatorów: imię i nazwisko oraz zawód bohatera, linijkę tekstu, który obowiązkowo musi się pojawić w filmie oraz rekwizyt. Dodatkowo liderzy ekip wylosują gatunek filmowy w którym będą musieli poruszać się tworząc własne filmy. W każdym z nich musi pojawić się także element krajobrazu, architektury czy symbol Warszawy. Dokładnie 48 godzin później: 24 września do godz. 19.30 muszą złożyć w punkcie odbioru gotowy film i komplet dokumentów produkcyjnych.

Między 3 a 6 października w Kinie Luna w Warszawie będzie można obejrzeć wszystkie zakwalifikowane do konkursu produkcje. 7 października, podczas uroczystej gali w Kinie Luna, poznamy laureatów tegorocznego konkursu. Afterparty odbędzie się w Cafe Kulturalna w Teatrze Dramatycznym.

W tym roku festiwal tworzony jest dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami są: Audionetwork, Cafe Kulturalna Cinelight, FilmPro, Kino Luna, Legalna Kultura, Mazovia Warsaw Film Commission, oddaj.to, Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Storylab.pro, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, i. Patronatem medialnym festiwal objęli: Polskie Radio Czwórka, Aktivist, Warszaw Insider i portal dlastudenta.pl.

POZNAJMY SIĘ LEPIEJ

>> <<