Agencja kultura

Anna Karczewska

AKTUALNOŚCI / Mitomania. Pierwszy literacki tokszoł w Polsce.

Mitomania. Pierwszy literacki tokszoł w Polsce.

Na jesieni w internecie pojawią się pierwsze odcinki literackiego szoł z udziałem pisarzy. Mitomania to autorski projekt Piotra Seweryna Rosoła, który chce odświeżyć koncepcję tradycyjnych spotkań literackich i zbudować nowy model rozmowy o literaturze. Ma być merytorycznie, ale przede wszystkim drapieżnie i bezkompromisowo.

We wrześniu w Warszawie rusza produkcja pierwszego literackiego tokszoł – Mitomania. Koncepcja programu powstała podczas wieczornych spotkań w MiTo, gdzie rozmowy o literaturze wymykając się spod kontroli prowokowały coraz dziwniejsze pytania i coraz silniejszą potrzebę głębokiej analizy powstających we współczesnej Polsce tekstów. Piotr Seweryn Rosół, promotor kultury i literaturoznawca marzył o programie literackim, który pozwoli na odważną, swobodną, intymną, ale wciąż merytoryczną rozmowę z pisarzami.

„Mitomania to oczywiście choroba psychiczna, przenoszona z ust do ust, ale takie „chorobowe” tworzenie niestworzonych historii to przecież sama esencja literatury – mówi Piotr Seweryn Rosół, który napisał 400 stron o spotkaniu Gombrowicza i Geneta, do którego nigdy przecież nie doszło. W tym słowie – mitomania – jest mit, jest człowiek i są problemy psychiczne, czego chcieć więcej, by treściwie spędzić wieczór z największymi mitomanami polskiej literatury?”

We współpracy z Wydawnictwem Literackim powstała więc lista współczesnych pisarzy, którzy w swoich powieściach definiują rzeczywistość i tworzą historię polskiej literatury. Ostatecznie pierwsze odcinki szoł poświęcone będą Szczepanowi Twardochowi, laureatowi wielu nagród i niekwestionowanej gwieździe rynku wydawniczego, Ignacemu Karpowiczowi, również wielokrotnie nagradzanemu i budzącemu spore kontrowersje komentatorowi polskiej rzeczywistości i Dorocie Masłowskiej, najgłośniejszemu debiutowi ostatniego 20-lecia, kobiecie która łamie konwencje, prowokuje i zadaje pytania kluczowe dla zrozumienia polskiej pop kultury.

Koncepcja szoł zakłada obecność i aktywność publiczności zrekrutowanej spośród środowisk literackich i kulturotwórczych. Twórcom zależy na udziale ludzi młodych, krytycznych, zaangażowanych, mających odwagę, aby zadawać pytania ważne, czasem niewygodne.

W centrum zainteresowania prowadzącego jest bowiem sama postać współczesnego polskiego pisarza, rozmaite role jakie odgrywa w życiu publicznym i prywatnym a wreszcie wypływająca z osobistych doświadczeń literatura będąca ważnym głosem w debacie o polskiej duchowości.

Mitomania, łącząca szoł z merytoryczną dyskusją ma być czymś nowym w polskiej debacie o literaturze. Twórcy mają nadzieję, że format się sprawdzi i w kolejnym roku cykl będzie kontynuowany. Za produkcję odpowiada warszawska producentka Maria Krauss z Plesnar & Krauss FILMS, ze sprawdzonym duetem reżysko-operatorskim Zuzanna Solakiewicz i Zvika Gregory Portnoy. Promocją zajmuje się Agencja Kultura. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na początek października. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

POZNAJMY SIĘ LEPIEJ

>> <<