Agencja kultura

Anna Karczewska

AKTUALNOŚCI / Tajfuny na Chmielnej

Tajfuny na Chmielnej

Przy ul. Chmielnej 12 w październiku 2018 powstał nowy lokal – księgarnia oferująca literaturę azjatycką.
Od 4 miesięcy szaleje tam epicentrum tajfunu, który dał nam księgarnię, wydawnictwo i dom kultury japońskiej. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie maczali w tym paluchów.

Otwarcie ściągnęło tłumy warszawiaków a po książki ustawiła się długa kolejka oczekujących. A to dopiero był początek. W zaułku przy ul. Chmielnej 12 działa niewielki lokal, w którym można kupić książki o tematyce wschodnioazjatyckiej (na razie dotyczących Japonii, ale to tylko początek!), przy zielonej herbacie porozmawiać z pasjonatami o książkach, wziąć udział w ciekawych spotkaniach literackich i podróżniczych, a przed pierwszym wyjazdem do Azji znaleźć punkt zaczepienia, inspiracji i wiedzy. Regały zapełnią się starannie wybranymi powieściami i poezją wydaną po polsku i angielsku, a także albumami, książkami podróżniczymi czy przewodnikami – wszystkim, co zwróci uwagę tajfunowego zespołu.

Za inicjatywą stoją dziewczyny, których największą pasją jest kultura i literatura azjatycka. Prowodyrką zamieszania jest Karolina Bednarz – japonistka, autorka reportażu „Kwiaty w pudełku” (Czarne 2018) i bloga „W krainie tajfunów”. Z jej pasji do literatury japońskiej narodził się najpierw Tajfunowy Klub Książkowy, a potem pomysł, żeby popularyzować ją w Polsce.

– Tajfuny to księgarnia kuratorska, więc jeśli jakiś tytuł nie spełni naszych wymagań, to po prostu nie znajdziecie go u nas na półce, zarówno tej realnej, jak i wirtualnej! – mówi Karolina. – O każdej książce napiszemy kilka słów od siebie, a przy opisie dodamy informację o tym, kto poleca tę pozycję i dlaczego. Chcemy, żeby nasi goście rozmawiali z nami o literaturze. Chcemy być ich przewodniczkami po wschodniej Azji.

Tajfuny to nie tylko księgarnia, lecz także wydawnictwo. W lutym ukazała się ich pierwsza powieść „Zmierzch” Osamu Dazaia, która właśnie trafiła do sprzedaży w kameralnych księgarnach. Jako Agencja Kultury pilnujemy, żeby usłyszeli o niej wszyscy.

Informacji o książce szukajcie TUTAJ

POZNAJMY SIĘ LEPIEJ

>> <<